Strona głównaNasza oferta Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia

Regaty na zatoczce

Wraz z Wrocławskim Stowarzyszeniem Żeglarskim "Port Stanica" organizujemy w szereg szkoleń żeglarskich i motorowodnych. Są to przede wszystkim zajęcia dla naszych członków, w oparciu o wewnętrzny system szkolenia. Dzięki niemu, w ramach normalnej pracy drużyny, harcerze mogą uzyskać patent żeglarza jachtowego prawie za darmo (bo opłacić trzeba składki, oraz sam egzamin i patent). Jest to możliwe dzięki całorocznemu cyklowi szkoleń żeglarskich, prowadzonych przez naszych instruktorów.

Organizujemy też weekendowe zajęcia doszkalające i sesje manewrowe, między innymi na jachcie dwumasztowym oraz na dużych jachtach motorowych i motorowych jachtach ślizgowych.
Wystarczy zgłosić się do nas, a spróbujemy zaproponować odpowiednią formę szkolenia każdemu zainteresowanemu żeglarstwem.

Zapraszamy do udziału!

 

Program szkoleniowy dla drużyn

Szkolenie jest prowadzone w ramach zbiórek, biwaków i obozów drużyn, pod nadzorem kadry ośrodka i instruktorów żeglarstwa, zgodnie z programem PZŻ, rozszerzonym o lokalne specyficzne umiejętności.

Każdy członek Stanicy, który przejdzie szkolenie zgodne z programem żeglarskim Stanicy, powinien posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego prowadzenia jednostek żaglowych i wiosłowych, będzie potrafił dokonać niezbędnych przeglądów i napraw sprzętu, a przede wszystkim bez problemu zdać egzamin i uzyskać patent żeglarza jachtowego.

Materiały do pobrania:

Szczegółowe zasady programu opisane są w Planie wyszkolenia żeglarskiego członka HOW Stanica.
Elementem planu są też sprawności żeglarskie, opracowane na potrzeby HOW Stanica.
Podstawą zaliczenia szkolenia jest karta zaliczeniowa.

Jak zostać żeglarzem? - skrócony przewodnik

1. Czy mogę brać udział w stanicznym szkoleniu na żeglarza?
Tak, jeśli jesteś członkiem drużyny działającej na Stanicy i masz opłacone składki. Jeśli chcesz uzyskać patent żeglarza, musisz mieć też minimum 12 lat.

2. Jak zacząć szkolenie?
W tym celu musisz udać się do KWŻ drużyny (czyli osoby odpowiedzialnej za szkolenie żeglarskie w drużynie) lub drużynowego i zgłosić mu swoją chęć. KWŻ powinien dać Ci kartę zaliczeń i pomóc w zaplanowaniu szkolenia.

3. Jak przebiega szkolenie?
Większość zajęć prowadzonych będzie w Twojej drużynie. Będą to biwaki i pływania żeglarskie, zbiórki tematyczne, prace bosmańskie. Część zajęć, jak np. wykłady, będzie prowadzona przez kadrę ośrodka. Uczestnicząc w tych zbiórkach i wykładach, uczysz się nowych umiejętności, co możesz potem potwierdzić zdobywając odpowiednie sprawności.

4. Jakie sprawności muszę zdobyć?
Na potrzeby naszego szkolenia przygotowaliśmy 8 sprawności. Są to:

 • Bosman - sprawność dotycząca prac z linami i żaglami, wiązania węzłów i znajomości budowy jachtu
 • Sternik - sprawność potwierdzająca Twoją umiejętność pracy za sterem oraz śrubkowania i wiosłowania.
 • Ratownik - czyli umiejętności dotyczące zasad pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa na wodzie
 • Wodniak - sprawność potwierdzająca znajomość przepisów i etykiety żeglarskiej, a także naszego wrocławskiego akwenu.
 • Nawigator - przy realizowaniu tej sprawności możesz zdobyć wiedzę pozwalającą na pracę z mapą i kompasem, co będzie przydatne zarówno przy nawigacji morskiej, jak i biegach terenowych.
 • Szkutnik - sprawność potwierdzająca Twoją umiejętność dokonywania drobnych napraw jachtu.
 • Meteorolog - bo przecież trzeba wiedzieć, skąd wieje, dlaczego i jaka będzie pogoda za 2 godziny, prawda? :)
 • Szyper - zdobywając sprawność szypra, wykazujesz, że potrafisz już samodzielnie kierować łodzią i załogą, wiesz, jak działa ster i miecz i dlaczego łódka płynie w tę a nie inną stronę :)

5. Kto zatwierdza sprawności?
Sprawności żeglarskie są zatwierdzane przez KWŻ drużyny i przyznawane przez drużynowego, tak samo jak zwykłe sprawności.

6. Co jeszcze muszę zrobić oprócz zdobycia sprawności?
Poza sprawnościami musisz jeszcze uczestniczyć w czterech wykładach, które uzupełnią Twoją wiedzę do poziomu niezbędnego przy żeglarzu jachtowym. Są to wykłady z przedmiotów:

 • przepisy,
 • locja,
 • teoria żeglowania,
 • meteorologia.

Wykłady będą organizowane wspólnie z kursem na żeglarza dla osób z zewnątrz, a w razie potrzeby częściej.

7. Mam sprawności i byłem na wykładach, co dalej?
W takim przypadku pozostaje Ci jeszcze wykazać się w praktyce na wodzie. Przed KWŻ drużyny bądź drużynowym musisz poprawnie wykonać 4 manewry, czyli:

 • podejście do człowieka,
 • podejście do kei na żaglach,
 • podejście do kei na silniku,
 • podejście do boi.

8. Zaliczyłem już wszystko z karty zaliczeń, co teraz?
Zaliczenie wszystkich elementów: sprawności, wykładów i manewrów jest podstawą do podejścia do egzaminu wewnętrznego, przeprowadzanego przynajmniej raz w roku przez kadrę ośrodka. Do tego egzaminu mogą podchodzić osoby dopuszczone przez kadry drużyn. Terminy tego egzaminu będą wyznaczane tak, aby można było zaraz po nim podejść do egzaminu na patent.

Egzamin ten będzie się składał z części praktycznej i teoretycznej, podobnie jak właściwy egzamin na żeglarza, a jego zaliczenie będzie równoznaczne z zaliczeniem kursu na żeglarza jachtowego.

9. Zaliczyłem egzamin wewnętrzny, jak dostać patent?
Zaliczenie egzaminu wewnętrznego i przejście całego szkolenia jest równoważne z zaliczeniem kursu na żeglarza jachtowego. Oznacza to, że od tej chwili masz 2 lata i 2 próby na podejście do państwowego egzaminu na żeglarza i uzyskanie patentu.
Te egzaminy będą także organizowane przez Stanicę, ale egzaminatorzy będą już spoza ścisłej kadry ośrodka.

10. Jakie są koszty?
Cały ten kurs jest bezpłatny. Oczywiście, jeśli będą organizowane biwaki czy rejsy, to trzeba się liczyć z wydatkiem choćby na jedzenie, śluzy i paliwo, ale samo szkolenie jest prowadzone społecznie przez kadrę żeglarską ośrodka.

Po zaliczeniu kursu, przy podejściu do egzaminu na żeglarza, trzeba będzie zapłacić za sam egzamin (125 zł dla dzieci i młodzieży) i za patent (25 zł dla dzieci młodzieży), ale przygotowując się do niego na Stanicy masz 95% szansy na sukces, czyli zdanie za pierwszym podejściem.

11. Kiedy będzie pierwszy egzamin wewnętrzny?
W tym roku egzaminy wewnętrzne będą w pierwszej połowie czerwca, tydzień przed egzaminem na żeglarza jachtowego.  Drugi termin jest planowany na początek października. W sezonie letnim będziemy też chcieli zorganizować wyjazdową pięciodniową sesję manewrową.