O Stanicy

Harcerski Ośrodek Wodny "STANICA" został wybudowany w 1973 roku. Pierwszą działającą na nim drużyną była 25 Wrocławska Żeglarska Drużyna Harcerzy. Wkrótce potem powstała 2 Wrocławska Żeglarska Drużyna Harcerska.

Od samego początku Stanica jest ośrodkiem stworzonym przez ludzi i dla ludzi (czytaj "harcerzy") po to by mieli swoje własne miejsce i mogli realizować swoje harcerskie, żeglarskie i inne pasje...

Jeden z najcięższych okresów w swoim istnieniu Stanica przeżyła po roku 1990, kiedy to praktycznie zabrakło instruktorów. Praca drużyn nie została jednak przerwana, organizowane były zbiórki w ciągu całego roku, obozy stałe i wędrowne. Harcerze nadal zdobywali kolejne stopnie harcerskie i żeglarskie i choć słabo, to jednak Ośrodek cały czas żył i funkcjonował. W roku 1994 zorganizowany został pierwszy od kilku lat duży rejs morski i od tej pory jest coraz lepiej.

W chwili obecnej działamy jako Wrocławski Związek Drużyn "Stanica", zrzeszający w tej chwili cztery drużyny harcerskie,  krąg akademicki i klub modelarski, a na przystani działa też Harcerski Klub Łączności. Nasze środowisko jest też częścią Hufca Wrocław Wschód, który powstał w listopadzie 2015 roku z siedzibą zlokalizowaną na terenie naszego ośrodka. Powstało też Stowarzyszenie przyjaciół, zrzeszające rodziców i byłych instruktorów. Dla nich wszystkich organizujemy co roku rozpoczęcie i zakończenie sezonu, obozy, rejsy śródlądowe i morskie, kursy żeglarskie czy regaty.