Wodniackie obchody stulecia harcerstwa i VII Regaty o Harcerskie Mistrzostwo Wrocławia

100 lat temu - w maju 1911 roku Andrzej Małkowski wydał rozkaz o powołaniu czterech pierwszych drużyn harcerskich. Ruch skautowy szybko stał się popularny na terenach zaborów. Dziś są nas dziesiątki tysięcy rozsianych po całej Polsce. Dla uczczenia tej rocznicy, Harcerski Ośrodek Wodny Stanica zorganizował

WODNIACKIE OBCHODY STULECIA HARCERSTWA

które połączone zostały z reaktywowanymi regatami o Błękitną Wstęgę Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej oraz VII już regatami o Harcerskie Mistrzostwo Wrocławia.

 

Prowadzona z wielkim zapałem organizacja Wodniackich Obchodów 100-lecia Harcerstwa doczekała się wreszcie swojego finału. Między 13 a 15 maja na terenie HOW "Stanica" zgromadziło się ponad 130 harcerzy z Dolnego Śląska i nie tylko, aby wspólnie świętować setną rocznicę wydania rozkazu o powstaniu pierwszych czterech drużyn harcerskich. Warto wspomnieć, że ku naszej radości, oprócz patroli z różnych środowisk ZHP, gościliśmy także reprezentację ZHR z HOW "Zatoka", dając tym samym świadectwo, że mimo przynależności do różnych organizacji, łączą nas te same harcerskie ideały.

dsc03023 Już w piątek po południu na Stanicę zaczęły przybywać zgłoszone patrole. W niedługim czasie postawione zostały namioty i na wałach powstało sporych rozmiarów harcerskie miasteczko. Pierwszego wieczoru uczestnicy imprezy udali się na pokaz fontanny przy Hali Stulecia, a po powrocie zapłonęło ognisko, skupiając tych, którzy jeszcze mieli siłę, by wspólnie integrować się przy dźwięku gitar i śpiewaniu szant. Do późnych godzin nocnych rozbrzmiewały melodie różnych piosenek i zaczęły nawiązywać się pierwsze międzyśrodowiskowe kontakty.

Główna część imprezy przypadła na sobotę, która była przez to dniem niezwykle intensywnym i pełnym wrażeń. Równolegle rozgrywały się regaty i gra miejska.
dsc02808 Pomiędzy mostem Pokoju a mostem Piaskowym, 14 załóg zmagało się z trudnym wrocławskim akwenem. Dla wielu był to pierwszy kontakt z pływaniem po rzece. W rezultacie najlepsza okazała się załoga z 16 WrWDH „Geromino” z HOW "Rancho" we Wrocławiu, zdobywając tym samym Błękitną Wstęgę Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej oraz Harcerskie Mistrzostwo Wrocławia.
Lądową część obchodów stanowiła gra miejska, osadzona w czasach II wojny światowej, podczas której uczestnicy mieli szanse zdobyć wiele ciekawych informacji dotyczących miasta. W zmaganiach tych niepokonany okazał się patrol "Molon Labe" z 75 WrDH.

Po zakończonej rywalizacji odbył się uroczysty apel, na którym zostały wręczone nagrody, oraz ognisko z quizem na temat historii harcerstwa. Po bardzo wyrównanym pojedynku, najlepszymi historykami okazała się 17 WrWDH z HOW "Stanica". Ostatnią atrakcją, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy, była gra nocna osadzona w realiach tzw. "drugiej konspiracji", czyli powojennej działalności ZHP. Pod osłoną nocy, zespoły złożone z pomieszanych patroli przybyłych na obchody, przemycały broń do tajnych magazynów, starając się umknąć przy tym oddziałom wrogiego wojska.
dsc02851 Mimo intensywności przeżyć, harcerskim zwyczajem, najwytrwalsi zasiedli w kręgu ogniska. Wspólne śpiewanie dobiegło końca dopiero, gdy nad ranem rozpadał się deszcz. W ten sposób obchody spełniły jedno ze swoich zadań, którym była możliwość poznania się i integracji drużyn z różnych środowisk.

Niedzielny poranek powitał uczestników chłodem i deszczem. Mimo to, wszyscy raźno zabrali się za zwijanie obozowiska i porządkowanie terenu, dzięki czemu niezwykle sprawnie prace te zostały zakończone. Stając w kręgu, aby po raz ostatni (tym razem) uścisnąć sobie ręce, czuło się, że mimo upływu 100 lat nasz ruch ten jest wciąż żywy i nieustannie się rozwija, a ideały braterstwa i przyjaźni są wciąż aktualne.
 

Materiały:

Szczegółowe wyniki

Strona wydarzenia na Facebooku